Pielęgnacja odzieży dziecięcej

Pielęgnacja odzieży dziecięcej

Każdy rodzic staje przed dylematem dobrania odpowiedniej pielęgnacji do ubrań swoich pociech. Mogłoby się wydawać, że jest to banalny temat – większość z nas dba o odzież dziecięcą tak jak o odzież dla dorosłych – niestety tutaj możemy przecenić naszą wiedzę.

Otóż skóra dziecka jest wrażliwsza niż skóra dorosłego człowieka, mogą dojść do tego dodatkowe aspekty jak łatwe do nabycia uczulenia, różnego rodzaju alergie, mogą to być alergie na roztocza czy inne drobnoustroje itp.

Oto pięć podstawowych rzeczy, na które trzeba zwracać uwagę:

1. Prać nowo zakupione rzeczy – przebyły one długa drogę zanim trafiły w ręce klienta. W ten sposób zadbany o sterylizację.

2. Dobór odpowiedniego preparatu – należy zwrócić uwagę aby dany płyn do prania/proszek były przebadane dermatologicznie, posiadają polskie bądź europejskie atesty. Warto pamiętać o dodatkowym płukaniu prania w pralce.

3. Wybór odpowiedniej temperatury – informację taką znajdziemy na każdej metce producenta bądź bezpośrednio na jego stronie internetowej. Temperatura w której najlepiej prać odzież dziecięcą waha się między 30°C a 60°C (inna jest dla odzieży niemowlęcej).

4. Suszenie i prasowanie – najlepszą metodą suszenia ubrań jest rozwieszenie ich na zewnątrz, niestety pogoda nie rozpieszcza nas na tyle aby było to możliwe przez cały rok kalendarzowy. Gdy rozwieszany pranie w wewnątrz domu, pamiętajmy aby nie pozostawić części zagiętych, dzięki temu unikniemy nieprzyjemnego zapachu związanego z nierównomiernym suszeniem na całej powierzchni materiału. Prasujmy ubrania według informacji na metce, jednak należy pamiętać, iż wysoka temperatura żelazka zabija skutecznie roztocza.

5. Składanie i przechowywanie ubrań – rekomenduje się aby świeżo uprane i wysuszone ubrania, ułożyć w szafie złożone i gotowe do założenia przez pociechę. Można również ułożyć je według ustalonego schematu – będzie to pomocne przy codziennym doborze ubrania.